Symulakra

Premiera „Symulakry” odbyła się 14 lutego 2014 roku. Spektakl cieszył się dużą popularnością wśród widzów. W związku z tym zapraszamy 10 i 11 kwietnia na wznowienie spektaklu.

„SYMULAKRA” – to spektakl na podstawie dramatu Mateusza Bobowskiego, laureata Ogólnopolskiego Konkursu „Debiut na wagę”. Dramat podejmuje problem hiperrealności, w której prawdziwe znaki tracą więź z rzeczywistością. Generowana w ten sposób ciągła symulacja przybiera formę udawania, tworzącego codzienność. Sam autor, zainspirowany myślą francuskiego filozofa kultury i socjologa Jeana Baudrillarda, tak pisze o swoim dramacie: „Skąd tytuł? Symulakr (simulacrum, -a) to byt udający, że jest czym innym, niż jest w istocie. To symbol, słowo, pieniądz, marka albo sam człowiek obsadzony w społecznej albo teatralnej roli. Tu istota rzeczy wydaje się rozmywać, a władzę przejmują obrazy, które odrywając się od swoich pierwotnych ról, stają się samodzielne, rozpoczynają własny pochód.

Dramat naigrywa się z rozpanoszonej we współczesności duchowej lichwy, czyli nadawania sztucznej wartości temu, co nie istnieje. I nie chodzi tu tylko o wirtualny świat Internetu, ale również o nadużywanie dyskursów, tworzenie i niszczenie autorytetów, o demagogię i politykę. Są tylko pieniądze i słowa, słowa, słowa – reszta, która miała być milczeniem, została zagłuszona gadaniną. „Prawda” wypadła ze współczesnego słownika.”

Aktorzy TNW wcielą się w postaci, które „pospiesznie przeżywają swoje historie – „swoje” tylko z pozoru”. Z łatwością wchodzą one w sztuczne relacje, nieco trudniej przychodzi im zderzenie się z rzeczywistością i refleksja nad tym, co przeżyły.

„Słuchamy ich uważnie: bla-bla-bla niesie się ze sceny, a nad nami niebo jak zawsze świeci pustkami”.

Reżyseria: Katarzyna Pergoł
Tekst: Mateusz Bobowski
Współpraca dramaturgiczna: Sara Siomkajło
Animacja: Karolina Cykowska

Asystenci reżysera: Sara Siomkajło, Jakub
Węgrzyn

Obsada:

Jakub Węgrzyn
Jakub Grębski
Aleksandra Książęk
Marta Achtelik
Alicja Pyziak
Piotr Sapieja 
Maciej Wiśniewski
Malwina Stępińska
Dominik Fraj
Marcin Bubółka
Klaudia Kula
Grzegorz Małasiewicz
Małgorzata Halama

Ostrzeżenie dla chorych na epilepsję: w spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa, która może być czynnikiem wywołującym napady padaczki.

Spektakle: 10.04.2014 godz. 20.30
                 11.04.2014 godz. 20:30

Bilety: 10 zł