Cztery dni wśród dobrych książek!
Czterodniowe święto wrocławskich moli książkowych zbliża się wielkimi krokami. Już 3 grudnia ruszą 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które w tym roku zagoszczą w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. W ubiegłym roku w tym niezwykłym święcie literatury wzięło udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób.
Targi Dobrych Książek tradycyjnie potrwają od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia) i zgromadzą we Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych Wydawnictw z całej Polski. W imprezie weźmie udział stu autorów, którzy zaplanowali spotkania z czytelnikami.
W tym roku na targi należy udać się do Centrum Kongresowego Hali Stulecia. Stoiska z książkami znajdą się w jednej przestronnej, klimatyzowanej hali wystawienniczej, a na rozmowy z autorami, prelekcje, czy warsztaty przeznaczono specjalnie do tego celu przygotowane sale spotkań. Na miejscu znajdziemy także takie udogodnienia jak windę, kawiarnię, szatnię, salę zabaw dla dzieci, czy punkt informacyjny. Dodatkowym atutem nowej lokalizacji jest dobry dojazd komunikacją miejską (tramwaje oraz autobusy) oraz duży parking. W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kongresowego znajduje się również wiele interesujacych miejsc: Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych), Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł zrewitalizowany na potrzeby Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Zoo i jedyne w Polsce Afrykarium. Bliskość Parku Szczytnickiego i Fontanny Multimedialnej, przy której w okresie zimowym działa duże lodowisko sprawia, że przyjeżdżając na targi można spędzić w okolicy nawet cały dzień. Tym bardziej, że w programie imprezy znajdziemy wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, czy młodzieży.
Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Anna Dymna, Elżbieta Baniewicz, Jerzy Trela, Beta Guczalska, Magdalena Zawadzka, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, Jerzy Sosnowski, Marek Niedźwiecki, ks. Adam Boniecki i Michał Olszewski, Prof. Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, Małgorzata Grzebałkowska, Włodzimierz Kowalewski, Krzysztof Dubiński i prof. Janusz Degle, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Maks Cegielski, Mikołaj Długosz, prof. Izabela Sur Joanna Zagner-Kołat, dr Jacek Grębowiec i Justyna Kalicińska, prof. Grzegorz Leszczyński, Vladimír Binar, , Małgorzata Gutowską-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Adam Wajrak, Paweł Wakuła, Jörg Bernig.
Gościem WTDK będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.
Poza spotkaniami z autorami odbędą się także dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół (w czwartek i piątek), konkursy, wystawy i wiele innych. 6 grudnia (niedziela) nie zabraknie Świętego Mikołaja z atrakcjami dla dzieci i całych rodzin, które będą mogły wspólnie spędzić tutaj niezapomniane książkowe mikołajki. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wpdk.pl
Podczas Wrocławskich Targów DobryKażdy znajdzie coś dla siebie. Pojawią się zarówno nowości, jak i książki, których nie znajdziemy już w księgarniach. To także znakomita okazja do zrobienia świątecznych prezentów. Dobra literatura będzie tutaj sprzedawana w wyjątkowo dobrych cenach! Większość Wydawnictw przygotowuje z tej okazji dla swoich czytelników specjalne promocje oraz znaczące rabaty.
Nagroda „Pióro Fredry” dla Książki Roku
Podczas 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek już tradycyjnie poznamy laureata prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Jego celem jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek wydanych w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele środowisk artystycznych (krytycy, naukowcy, artyści, dziennikarze), nominuje do nagrody pięć książek, a spośród nich wybiera zwycięzcę – Książkę Roku. Jest to jedyny w Polsce konkurs edytorski, a jurorzy, oceniając nadesłane do konkursu pozycje, biorą pod uwagę nie tylko wartości literackie, edukacyjne, ale przede wszystkim wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Konkurs o „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i na stałe wpisał się w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce. Tytuły nominowane do „Pióra Fredry” ogłoszono 10 listopada, natomiast laureata poznamy 4 grudnia na uroczystej gali towarzyszącej targom.
Organizatorem 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
PIÓRO FREDRY 2015
NOMINACJE
Jury w składzie: prof. Marcin Cieński, Paweł Jarodzki, prof. Christos Mandzios, Michał Nogaś oraz Maciej Orłoś podczas obrad 9 listopada 2015 roku dokonało oceny książek zgłoszonych przez 58 wydawnictw (170 tytułów) i nominowało do Nagrody „Pióro Fredry” następujące wydawnictwa:
- Wydawnictwo Karakter
Jan Knothe Sztuka budowania z ilustracjami Autora
Za znakomity, przejrzysty przekaz historii ludzkiego opanowywania przestrzeni rysowanej przez architekta i rysownika niespiesznym rytmem kreski i narracji zawarty w książce skomponowanej tak, by warsztat edytorski ujawniał walory autorskiego opowiadania o architekturze i cywilizacji.
- Media Rodzina
Iwona Chmielewska W kieszonce
Za pełną uroku i zaskakujących niespodzianek grę wyobraźni prowadzoną w dziecięcym świecie kreską, kolorem, rysunkiem uruchamiającą wrażliwość młodego czytelnika na otaczająca go rzeczywistość.
- Wydawnictwo BOSZ
Karpacki świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie
Za przywrócenie pamięci o ludziach w świecie, który tworzył enklawę obyczaju i cywilizacji, poprzez przemyślane edytorsko wydanie archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzem etnograficznym i kulturoznawczym.
- Wydawnictwo Czarne
Andrzej Stasiuk Kucając
Za harmonijne połączenie w słowie i obrazie niepokojącego doświadczenia innego widzenia rzeczywistości, odsłaniającego obecność zwierząt w świecie, który próbujemy sobie zawłaszczyć zapominając o naturze.
- Wydawnictwo Tako
Grażka Lange Warszawa
Za oryginalną edytorsko i plastycznie koncepcję książki opowiadającej o Warszawie rysunkami Autorki i słowami autorów, którzy koncentrują uwagę na rzeczach, ludziach, opowieściach niewielkich, minionych, rozsypanych w czasie i przestrzeni.