free templates joomla

„URODZINY MARSZAŁKA”- darmowy spektakl

b_150_212_16777215_00_images_aktualnosci_2018_spektakle_Urodziny_Marszaka_-_plakat.jpg

"URODZINY MARSZAŁKA"

Historyczny spektakl dla młodzieży

 

TeatrAkcja oraz Wrocławski Klub Anima zapraszają serdecznie na darmowy spektakl, który odbędzie się 18 czerwca o godz.11.00  przy ul. Pilczyckiej 47.

 

 Co zrobić, by młodzież interesowała się historią Polski?

Podpowiedź, jak można to zrobić bezboleśnie, ciekawie i w zaskakujący sposób podaje na tacy TeatrAkcja, który stworzył historyczny spektakl dla młodzieży pod tytułem „URODZINY MARSZAŁKA”. Ten edukacyjno-społeczny projekt teatralny powstał na podstawie scenariusza Błażeja Michalskiego, w reżyserii Agaty Skowrońskiej - Kartvelishvili z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

 

 

 OD AUTORA:

Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona - Aleksandra, obecny adiutant - Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej - Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk - Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk – Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę.

Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

Taka forma spektaklu pozwoli przedstawić tak ważne postaci historyczne w żywym świetle, jako ludzi „z krwi i kości”, pomoże nakreślić relacje pomiędzy nimi, a także pokazać realia tamtych czasów (kostiumy, mundury wojskowe). W przedstawieniu nie zabraknie humoru i muzyki. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób będzie bardziej przystępna dla młodzieży i z pewnością spowoduje większe nią zainteresowanie, bo możliwie wiernie odtworzy nastroje społeczne i atmosferę tamtych czasów.

Założenia projektu:

- Nauka historii poprzez teatr

- Zwiększenie zainteresowania historią wśród młodzieży wieku 14-18 lat

- Dotarcie ze sztuką teatralną bezpośrednio do szkół, podczas lekcji

- Umożliwienie przeprowadzenia lekcji historii poza szkołą

- Dostarczenie materiału do prac z uczniami – dyskusje o pokazanych w spektaklu wydarzeniach historycznych i poruszanych faktach

- Kształtowanie świadomości historycznej i wpływ na rozwój intelektualny młodzieży

 

 

Reżyseria: Agata Skowrońska - Kartvelishvili

Scenariusz: Błażej Michalski

Scenografia i kostiumy: Beata Fertała - Harlender

 

Obsada:

Monika Bolly

Iwona Kucharzak - Dziuda

Dariusz Bereski

Arkadiusz Cyran

Stanisław Melski

Błażej Michalski

Przemysław Sejmicki

Michał Szwed

 

 

 

 Złoty Sponsor Projektu - "TAURON Polska Energia"

Nasz Kalendarz

Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2


Newsletter

Chcesz być na bieżąco z impezami w Klubie Anima? Zapisz się do Newslettera

Partnerzy