„URODZINY MARSZAŁKA”- darmowy spektakl

„URODZINY MARSZAŁKA”

Historyczny spektakl dla młodzieży

 

TeatrAkcja oraz Wrocławski Klub Anima zapraszają serdecznie na darmowy spektakl, który odbędzie się 18 czerwca o godz.11.00  przy ul. Pilczyckiej 47.

 

 Co zrobić, by młodzież interesowała się historią Polski?

Podpowiedź, jak można to zrobić bezboleśnie, ciekawie i w zaskakujący sposób podaje na tacy TeatrAkcja, który stworzył historyczny spektakl dla młodzieży pod tytułem „URODZINY MARSZAŁKA”. Ten edukacyjno-społeczny projekt teatralny powstał na podstawie scenariusza Błażeja Michalskiego, w reżyserii Agaty Skowrońskiej – Kartvelishvili z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

 

 

 OD AUTORA:

Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona – Aleksandra, obecny adiutant – Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej – Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk – Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk – Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę.

Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

Taka forma spektaklu pozwoli przedstawić tak ważne postaci historyczne w żywym świetle, jako ludzi „z krwi i kości”, pomoże nakreślić relacje pomiędzy nimi, a także pokazać realia tamtych czasów (kostiumy, mundury wojskowe). W przedstawieniu nie zabraknie humoru i muzyki. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób będzie bardziej przystępna dla młodzieży i z pewnością spowoduje większe nią zainteresowanie, bo możliwie wiernie odtworzy nastroje społeczne i atmosferę tamtych czasów.

Założenia projektu:

– Nauka historii poprzez teatr

– Zwiększenie zainteresowania historią wśród młodzieży wieku 14-18 lat

– Dotarcie ze sztuką teatralną bezpośrednio do szkół, podczas lekcji

– Umożliwienie przeprowadzenia lekcji historii poza szkołą

– Dostarczenie materiału do prac z uczniami – dyskusje o pokazanych w spektaklu wydarzeniach historycznych i poruszanych faktach

– Kształtowanie świadomości historycznej i wpływ na rozwój intelektualny młodzieży

 

 

Reżyseria: Agata Skowrońska – Kartvelishvili

Scenariusz: Błażej Michalski

Scenografia i kostiumy: Beata Fertała – Harlender

 

Obsada:

Monika Bolly

Iwona Kucharzak – Dziuda

Dariusz Bereski

Arkadiusz Cyran

Stanisław Melski

Błażej Michalski

Przemysław Sejmicki

Michał Szwed

 

 

 

 Złoty Sponsor Projektu – „TAURON Polska Energia”